העימותים שנערכו בתחילת השבוע בניר העמק בין המועמדים לראשות עפולה והגלבוע, לא סיפקו דרמה ומתח למי שציפה לכך, בעיקר בשל המגבלות שהוטלו על המארגנים * ההפתעה: מירון ואלקבץ ישבו זה ליד זה ואפילו לחצו ידיים

 

כולם התכוננו לדרמה, אבל בסוף זה היה עימות ענייני כמעט ללא מתח, שבו כל אחד מהמועמדים שטח את תכניותיו ואת השגותיו.

זה קרה ביום ראשון לפני הצהריים באולם בכפר הנוער בניר העמק. על הבמה ישבו זה ליד זה שלושת המועמדים לראשות עיריית עפולה: אבי אלקבץ, יצחק מירון ועו"ד אילן וקנין, ולא הרחק מהם שני המתמודדים לראשות מוא"ז הגלבוע, עובד נור ומוטי כהן.

את הדיבייט הנחה איש רדיו "קול רגע" ומורה-מדריך בניר העמק, שלומי ברסלר, ששמר בקפדנות על כללי המשחק. אלה נקבעו מבעוד מועד על ידי המארגנים בהנחיית הנהלת בית הספר ואנשי האגף לחינוך התיישבותי במשרד החינוך וויצ"ו, שכפר הנוער שייך אליהם. לפיכך גם הנושאים השנויים במחלוקת פוליטית, כמו צביונה של עפולה, לא עלו כלל לדיון.

במציאות שכזו לא ניתן היה לצפות לוויכוחים ולעימותים של ממש בין המתמודדים וכך היה. בכל זאת עו"ד אילן וקנין תקף את מירון בנושא החינוך, אך בין מירון לאלקבץ לא נרשמו עימותים, והיו כאלה שאפילו ראו ניצוצות ראשונים של אידיליה שלא תיאמן.

כשנשאל אלקבץ בסיום העימות האם לא הגזימו שניהם במינוריות שבה נקטו, ובעצם לא שיקפו את העימות הקשה ביניהם, השיב כי הקהל היה מורכב מתלמידי י"ב שעומדים להצביע בבחירות בפעם הראשונה, ולכן הוא ועמיתיו ביקשו להציג כללי משחק ראויים ללא צעקות, התפרצויות והאשמות, כפי שהדבר מתנהל באמת ברחוב. "החשוב ביותר היה מבחינתנו לדרבן אותם להצביע ולהשתתף בהליך הדמוקרטי מתוך תחושה טובה ולא מתוך מיאוס בפוליטיקה כבר בגילם," הסביר אלקבץ.

גם בין שני המתמודדים בגלבוע לא נרשמו "הפרות סדר". מי שהפתיע היה דווקא מוטי כהן, הקורא תיגר על ראש המועצה נור, כאשר בכל תשובה שהתבקש לתת קם מהכיסא, והשיב על השאלות כשהוא עומד. היו שהתרשמו שכהן משתמש בלא מעט סיסמאות, שלא לומר פופוליזם, אבל הוא דווקא זכה למחיאות כפיים מהמאזינים הצעירים, גם כאשר השתמש בקלישאות ובסיסמאות, בעיקר בכל הקשור להתייחסותו לנושא אתרי הבילוי של הנוער בעפולה ובגלבוע.

לפני העימות לחצו כולם ידיים, ואם תרצו כבר בכך היה הישג למי שארגן את העימות. המסגרת המחייבת לא אפשרה להכריז על מנצחים ואף לא לבקש מהתלמידים להשתתף בבחירות מדומות או להצביע ביד על המנצחים ועל המפסידים. מסקנה: זה נגמר בתיקו מכובד.