גם המתמודדים עודד הלפרין ושקד גולדמן טענו לניצחונות * אלי גבאי נכשל בהתבטאות אומללה שזכתה לביקורת בציבור

 

ביום חמישי שעבר התכנסו מאות מתושבי כפר תבור באולם המתנ"ס המקומי להאזין לעימות הפומבי, שערכו ארבעת המועמדים לראשות המועצה. לדעת כולם, זה היה מפגן דמוקרטיה וחשיפה מרשים של כל אחד מהארבעה.

ההשתתפות הרבה של התושבים, למעלה מ-500 ועוד רבים שצפו בו לאחר מכן ברשתות החברתיות, הוכיחה שבכפר תבור לוקחים ברצינות את הבחירות, ורוצים להעמיד בראש את המועמד הטוב והמתאים ביותר אחרי קרוב לחמישים שנה, בהן כיהנו בתפקיד רק שני ראשים – מיכה גולדמן ויוסי דולה.

העימות אורגן בצורה מסודרת עם נושאים שניתנו מראש למתחרים וזמנים קצובים, והציבור בא להאזין ולהגיב במחיאות כפיים. התנאים נשמרו בקפדנות רבה והאווירה הייתה טובה, גם אם הורגש מתח בין הארבעה. יצוין כי דווקא שני הראשים לשעבר, גולדמן ודולה, לא נראו בקהל.


ציבור המאזינים הגיב במחיאות כפיים סוערות יותר או פחות לתשובות של המועמדים והתייחסותם לנושאים השונים, שעומדים על הפרק במושבה הוותיקה לאחר עידן יוסי דולה. ארבעת המועמדים שהשתתפו בדיבייט הם שני הצעירים, עודד הלפרין, הנתמך בצורה מובהקת וברורה על ידי יוסי דולה, ושקד גולדמן, בנו של הח"כ והראש לשעבר מיכה גולדמן, שנעזר כמובן בניסיונו של אביו ובקשריו ביישוב; האישה היחידה המתמודדת בראש רשימה שכולה מורכבת מנשים, חנה לוי אטלי, שהייתה יו"ר האופוזיציה בקדנציה המסתיימת, ואלי גבאי, לשעבר קצין מוערך בשב"ס.

שלא כמו בעימותים מפורסמים בעבר לא נערך לאחר העימות בכפר תבור סקר, ולכן ניתן להתרשם רק מחוות הדעת שהועלו ברשתות החברתיות, ובעיקר מעצמת מחיאות הכפיים שנשמעו באולם לאחר כל תשובה. בשני הקריטריונים האלה נדמה שהזוכה המפתיעה היא האישה שבחבורה – חנה לוי אטלי, שזכתה למחיאות כפיים סוערות לאחר כמה מתשובותיה האמיצות והמנוסחות היטב, בעיקר בנושאי חינוך והאלימות שמופגנת ברשתות החברתיות בין המועמדים ותומכיהם וגם כלפיה, על לא עוול בכפה. ניכר היה שלוי אטלי הפתיעה אפילו את עצמה על פי התגובות הן ברשתות החברתיות והן מהמחמאות המילוליות שקיבלה לאחר האירוע.

רבים מהמאזינים לדיבייט ניגשו אליה והעידו, כי לא ידעו שהיא כזאת. חלקם אף טען כי בהופעתה זכתה ללגיטימציה כמועמדת ראויה ובעלת סיכויים, הפגינה יכולת ורבאלית ומנהיגותית וראויה לכהן בראשות המועצה. אחד מהם כתב: "חנה, ממש הופתעתי הערב. לא הכרתי אותך, אבל התדמית שהדביקו לך כמה פוליטיקאים ממש התנפצה לי בפנים הערב." לוי אטלי לא הסתירה את התרגשותה וגם את הפתעתה מהמחמאות שקיבלה.


עודד הלפרין, שהתנסח היטב, גם אם לדעת מאזינים דיבר בסיסמאות והתכונן כראוי לעימות, ושקד גולדמן, הנהנה בעיקר מהייחוס המשפחתי שלו ומהזיכרונות הטובים שהשאיר אביו בהיותו ראש המועצה ואיש ציבור לשעבר, הודו ברשתות החברתיות ובשיחות לאחר העימות, שהם מרגישים שניצחו והביאו את מה שרצו להגיד לידי ביטוי. הלפרין עורר תמיהה באחת ההתבטאויות כאשר טען, כי יביא עמו סגנון שלטון ונהלים חדשים, אך באותו משפט טען כי למד ליד ראש המועצה, יוסי דולה, כיצד יש לנהל בהיותו סגנו. נטען שדבריו אלה רק איששו עוד יותר את הדעה הרווחת, שהוא יהיה ממשיכו של דולה ולא אחד שמבשר שינוי.

תומכיהם של שני הצעירים מיהרו לחזק את הערכותיהם בעזרת מחמאות מילוליות ולייקים לפוסטים שהעלו השניים.

מי שנראה שלא הצליח להעביר את מסריו ולא הפגין הופעה בוטחת וסדורה היה המועמד הרביעי, אלי גבאי, שבתשובה לאחת השאלות בדבר יכולת הארגון וההנהגה שלו השיב במשפט אומלל: "לנהל אני יודע כי ניהלתי בתי כלא, ולנהל מועצה זה אותו הדבר." כוונתו של גבאי הייתה אולי טובה, אבל ההתבטאות הלא מוצלחת הובנה על ידי רבים מהמאזינים אחרת ממה שהתכוון.

הדיבייט, שגם בעיני המתמודדים היה ציון דרך במערכת הבחירות, היווה מקפצה טובה למי שנחשבו שלא בצדק עד כה כבעלי סיכויים נמוכים. בעיקר אמורים הדברים לגבי חנה לוי אטלי, שקיבלה זריקת עידוד אחרי הופעתה המרשימה, שאפשרה לה בתוך כשעתיים להציג עצמה בקרב תושבים, שלא ממש הכירו אותה ובוודאי שלא נתנו לה סיכוי. אם תדע למנף את מה שאמרה והציגה באותו הערב באולם המתנ"ס, היא גם עשויה להפתיע ולהוות פקטור משמעותי ביותר בבחירות במושבה, שאיש (מלבד המתמודדים) לא מוכן להמר מי ינצח בהן.