במשך חודש וחצי יושבים 14 תלמידי חטיבת ביניים בעפולה בבתיהם ולא הולכים לבית הספר, לאחר שדרישתם ודרישת הוריהם לאפשר להם ללמוד בבתי ספר אחרים ולא בחט"ב "אורן" נבלמת בעקשנות על ידי העירייה ומשרד החינוך * ההורים והתלמידים בעיצומו של מאבק ציבורי, שכולל הפגנות ושביתות וטוענים: אם "אורן" כ"כ טוב, שבכירי העירייה ומקורביהם ישלחו את ילדיהם ללמוד שם * העירייה: מדובר בבית ספר מצוין, והבקשות והערעורים של ההורים על השיבוץ נבדקו באופן מקצועי ונדחו

 

מאבקם של תלמידים והורים נגד עיריית עפולה ומשרד החינוך בעקבות התנגדותם לאפשר לתלמידים ללמוד ב"ניר העמק" ובחט"ב "אלון" עולה מדרגה ומגיע לשיאו.

כזכור, וכפי שפורסם לראשונה ב"עובדה", מאז תחילת שנת הלימודים מסרבים הורים ותלמידים העולים לחטיבת הביניים "אורן", שמספרם עומד היום על 14 לאחר שארבעה החליטו להפסיק את המאבק, להגיע לבית הספר ודורשים שהעירייה תפנה אותם לבתי הספר "ניר העמק" ו"אלון". חלק מההורים קובלים על רמה נמוכה של חט"ב "אורן" ואחרים מנמקים זאת בסיבות אחרות.

בשל התנגדות העירייה בתמיכת משרד החינוך החליטו ההורים והתלמידים שלא ללכת ללמוד, ובמקביל פתחו במאבק ציבורי עיקש. השבוע פרצו ההורים וילדיהם לאגף החינוך בעיריית עפולה ודרשו ממנהלת האגף, יפעת זילברמן, לפעול בנושא. באותה העת שהתה במקום מפקחת משרד החינוך, שסירבה לדבר עם ההורים ויצאה מהמשרד בבהילות. ההורים נתקלו במנהלת אגף עקשנית, שאף הרימה את קולה לעבר ההורים והתלמידים ולטענתם, דרשה מהם לעזוב את המקום.

אחד ההורים, רפי פרץ, שישב עד אותו הרגע בשקט, התפרץ לעבר המנהלת זילברמן ואנשי האגף במילים קשות ונרגשות. בהמשך השאירו ההורים את ילדיהם באחד החדרים, פתחו להם שולחן והורו להם להישאר במקום ולהעסיק עצמם בהכנת שיעורים ומשחקי חברה. במשך כשלוש שעות שהו התלמידים בחדר באגף החינוך. גם ידיהם של אנשי הפיקוח העירוני הייתה קצרה מלעשות סדר באנדרלמוסיה שנוצרה.

בהמשך השבוע הפגינו ההורים והתלמידים בכניסה לעיריית עפולה, ובתחילת השבוע הם מתכוונים להפגין מול משרד החינוך, לאחר ששלשום נמנעה האפשרות שלהם להיפגש עם נציג משרד החינוך בעקבות הנחיה מתואמת, לדעת ההורים, עם העירייה שלא לטפל בנושאים כאלה עד לאחר הבחירות.

אתמול אמר רפי פרץ: "יש הורים שהם אובדי עצות לנוכח המצב שנוצר, אבל כולנו נילחם על העתיד של ילדינו ועל זכותם ללמוד היכן שהם רוצים. אין לנו דבר נגד חטיבת 'אורן', אבל לכל הילדים שלא רוצים ללמוד שם יש סיבות אמתיות, רובן רפואיות כמו הבן שלי. אם לטענת העירייה בחטיבת 'אורן' כל כך טוב, מדוע הם ומקורביהם שלחו את ילדיהם ל'ניר העמק' ולחט"ב 'אלון'? שיואילו בטובתם לשלוח את ילדיהם ל'אורן', יראו דוגמה אישית ולא יהיו גיבורים על גבם של אחרים."

פרץ הנסער, שהסרטון שבו הוא נראה מתפרץ בזעם על מנהלת אגף החינוך, הפך לוויראלי ברשתות החברתיות, אמר עוד: "אלחם למען הבן שלי גם אם אצטרך לשבת בבית סוהר. לא פניתי לערכאות, למרות שיש לי מספיק עורכי דין שרוצים לייצג אותי. אם אחליט לפנות לבית המשפט אפנה בלי לפחד. ננהל מאבק ציבורי עד שננצח בו."

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "מדובר ב-12 תלמידים בלבד, מתוך אלפי תלמידים בעיר ששובצו על פי אותם קריטריונים שוויוניים, בגיבוי ובפיקוח משרד החינוך, אשר הוריהם מתנגדים לשיבוץ של ילדיהם, התלמידים, לבית ספר 'אורט' בעפולה עילית, ודורשים ללכת לבתי הספר 'ניר העמק' או ל'אלון בן גוריון' שנמצאים בתפוסה מלאה. ההורים הגישו בקשות למינהל חינוך וערעורים עם נימוקים שונים גם למשרד החינוך (לא בגלל איכות ביה"ס 'אורן'). כל בקשותיהם והערעורים שלהם נבדקו כמה פעמים ע"י אנשי מקצוע, ולאחר הבדיקה הוחלט להשאיר את השיבוץ על כנו.

"כעת, כמחאה, מבחירה שלהם, מסרבים ההורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר 'אורט', כדי להפעיל לחץ על מינהל החינוך והעירייה לקבל את תכתיבם. יובהר, כי קבלת תכתיבים של ההורים תגרור בקשות של עשרות רבות של הורים ותלמידים, שהסכימו בסופו של דבר לשיבוץ, בטענה של 'איפה ואיפה', ובצדק, דבר שהרשות מתוך אחריות לרווחת תלמידים ולמערכת החינוך אינה יכולה לקבל. יצוין כי בית ספר 'אורט אורן' הינו בית ספר מצוין ומוביל בתחומים רבים, ואינו נופל באיכותו ואף עולה על בתי ספר אחרים בעיר."

 

עו"ד וקנין: כישלון של מערכת החינוך

 

יצוין כי במהלך העימות בין שלושת המועמדים לראשות העיר שנערך בתחילת השבוע בניר העמק, תקף עו"ד וקנין את הנהלת העירייה על טיפולה בנושא החינוך ואמר כי זהו כישלון במערכת החינוך בעפולה שתלמידי העיר נאלצים לעזוב את בתי הספר בעיר. "אני אומר בפני כל אני בעד שכל תלמיד בעפולה יוכל ללמוד היכן שיבקש וירצה לממש את יכולותיו, בין אם זה בניר העמק או בכל מקום אחר. אני בעד שבתי הספר ילחמו על התלמידים וכל בית ספר יעשה הכול על מנת למשוך אליו תלמידים."

עוד הוסיף עו"ד וקנין: "ההנהגה הנוכחית איבדה את הזכות המוסרית לנהל את החינוך של ילדינו בזמן שבכירים מקלים על ילדיהם וילדי מקורביהם ומאפשרים להם ללמוד מחוץ לעיר, ובעצם לא מאמינים בחינוך שהם מנהלים בעצמם עבור ילדינו. אם הם לא מאמינים בעצמם, למה שאנו נאמין בהם?!".